VED TILMELDINGER
Info vedr. arbejdsgang ved tilmeldinger til konkurrencer
Læs mere...
Login Form

Resultater

Resultater

Her kan du finde resultater fra de enkelte lokalafdelinger og fra områdekonkurrencer


Områdemesterskab 2019 - Finale

Resultat fra finalen i områdemesterskabet 2019


Områdemesterskab 2019 - Finale
Unghund
Patrulje
Kriminal
Vinder


Områdemestre 2019:

Ungundeklassen:
Erik Goth-Eriksen, Skovbo med Vi-To vom Nessenberg

Patruljeklassen:
Gitte Pedersen, Taastrup med Foulund Endo

Kriminalklassen:
Bente Ritter, Skovbo med Laguso Emma

Vinderklassen:
Jan Lindgaard, Frederiksværk med Daneskjold Arti

 

Traditionen tro blev årets hund også kåret.
Sektion 1:
Thomas Ritter, Skovbo

Sektion 2:
Rene Lindhardt, Skovbo - DM udtagelse med 228,8 point

 

Stort tillykke til alle områdemestre og årets hunde.

Områdemesterskab 2019 - del 2

Resultat fra del 2 til områdemesterskabet 2019


Områdemesterskab 2019 - Del 2
Unghund
Patrulje
Kriminal
Vinder

Dommer/figurantoversigt i patruljeklassens skema

Stilling:

  1. Skovbo: 1137,7 point
  2. Frederiksværk: 1122,5 point
  3. Taastrup: 1089,6 point
  4. Helsingør: 166,4 point
  5. Birkerød: 0,0 point
  6. København: 0,0 point
  7. Roskilde: 0,0 point

 

Stort tillykke til Skovbo med områdemesterskabet. Vi ses i finalen den 14. april

Områdemesterskab 2019 - del 1

Resultat fra del 1 til områdemesterskabet 2019


Områdemesterskab 2019 - Del 1
Unghund
Patrulje
Kriminal
Vinder



Foreløbig stilling:

  1. Skovbo: 597,8 point
  2. Frederiksværk: 543,3 point
  3. Taastrup: 531,0 point
  4. Helsingør: 166,4 point
  5. Birkerød: 0,0 point
  6. København: 0,0 point
  7. Roskilde: 0,0 point

 

Vel mødt til del 2 i Roskilde den 17. marts

DM 2018

Først og fremmest skal der lyde et kæmpe stort tillykke med Danmarksmesterskabet til Jan Verner Larsen og Ole Boy Sørensen fra Skovbo i hhv. vinderklassen og patruljeklassen.

 

Patruljeklassen:

1. Ole Boy Sørensen, Skovbo, med Amagers Martin - 217,3 point
7. Tove Leth, Frederiksværk, med Smedebakken Pilou - 211,6 point
8. Line Holm Hels, Skovbo, med Amagers Qvalli - 208,0 point
14. Camilla Sønderskov, Taastrup, med Nederholm Quanto - 200,3 point
15. Mikkel Olsen, Taastrup, med Sund Hund Kira - 197,5 point
19. Thomas Ritter, Skovbo, med Møllers Leon - 191,6 point
20. Joy Christensen, Frederiksværk, med Smedebakkens Spritte - 183,4 point

Vinderklassen:
1. Jan Verner Larsen, Skovbo, med Nederholms Quik - 212,2 point
4. Sten Holst-Christensen, Skovbo, med Amagers Unni - 202,3 point
5. Jens Andreasen, Skovbo, med Amagers Helga - 197,9 point
6. Rene Lindhart, Skovbo, med Amagers Zif - 196,2 point
9. John Nielsen, Taastrup, med Sund Hund Enzo - 178,7 point

Igen i år har område 6 flot repræsenteret Danmarksmesterskabet. Stort tillykke til alle hundeførere, og en stor tak til dommere/figuranter og ikke mindst alle der kom og heppede med.